Hudba a klid v duši

Duši chybí klid a já sahám už ani nevím po kolikáté po albu Behaviour od Pet Shop Boys. Klidný a naprosto neafektovaný hlas Neila Tennanta v písních Being Boring, To Face the Truth, Only the Wind (kde mi až nedávno došlo, o čem text je — o agresorovi, který dělá, že se „nic přece neděje“) nebo Jealousy okamžitě dělají svou práci. PSB byla jedna z prvních porevolučních kapel, kterou jsem poslouchal, dokonce jsem si koupil kazetu v Polském Těšíně… Léta jsem na toto album zapomenul. Jaká škoda. Nic lepšího bohužel už nikdy nesložili. Snad ještě album Actually s písněmi Rent, It Couldn’t Happen Here a fenomenální skladbou It’s a sin (jednu z prvních ne-li vůbec první o gay tematice). Po létech doceňuji i geniální texty.

Marty Friedman: Scenes. Brácha odebíral rockový časopis Spark. V jednom čísle byli redaktoři nadšení z jemného alba kytarového mága M. G. Opět originální kazeta z Polského Těšína.

Johnny Cash : American IV: Man Comes Around. Johny Cash těsně před smrtí. Jeho oblíbené písně. Např. od Depeche Mode (Personal Jesus), Hurt, Bridge Over The Trouble Water…

Sarah Brightman: Timeless. Čirá komerce. Ale prostě tofunguje. Ten její hlas na mně funguje. S.A. s London Symphony Orchestra. JustShow Me How to Love You (úžasný José Cura), Tú Quieres Volver, In Pace, Therefor Me (feat. José Cura)

Air: Moon Safari. Boston. USA. Klášter poblíž Harvard square, kde potkávám přátele Timothy Learyho a Ram Dasse. Parádní hifi a sluchátka.A klid od všech útlaků CCUSA, malých nezbedných černoušků, rasismu…

Massive Attack: Mezzanine. Tohle album mne donutilo si koupit pořádnou hifi soupravu a tři čtvrtě metrové reprobedny. Hlavně ta úvodní píseň Angel, když mi ji pustil Standa Ježek na jeho repro soustavě. Už nešlo jinak.

Type O Negative: Bloody Kisses. Někdy přichází klid skrzeneklidné písně. Třetí a pro mne nejlepší album od TON. Plné kontroverzníchtextů. Geniální hudba a bohužel před časem zesnulý Peter Steel, který žilnaplno (v dobrém i zlém). Texty můžu křičet, protože je znám nazpaměť. Tričkose dvěma lesbami, které se líbají. Revolta střední školy.

Nine Inch Nails: The Downward Spiral. Drsný soudek. Mr Self Destruct. Piggy. Heresy. March of the Pigs.

MINISTRY: Psalm 69. Naprosto geniální přímočarý nářez. Já a bratr a ten největší kazeťák, který jsme sehnali a otravovali jsme milé počestné spoluobčany. (trošku se zpětně stydím). Působí dodnes jako totální výplach duše.

Dire Straits: Brothers in Arms. Kytara a hlas Marka Knopflera. Úžasný kytarista, který se nikdy nerozjede. Ten klid. Trošku mi připomíná právě zesnulého Ivana Krále. Umí, ale nedává to na odiv.  

Nirvana: Mtv Unplugged In New York. No I don’t have a gun…

Colorfactory: Colorfactory. Gaugin. Kiss me. Sorry. ColinStuart. J. P. Muchov.

Zuzana Navarová: Skleněná vrba. Kateřina. Andělská. Chybí mi.

Dalo by se pokračovat. Turandot. Pavarotti. Maria Callas La Mamma Morta, Henry Purcell… 

Označeno v: Můj výběr, Poetické texty, miniatury, Různé
Tagged with: , ,