Jaké změny v životě jsou opravdu potřeba? Nepřeháníme to se sebezdokonalováním?

Možných změn můžeme udělat nekonečně mnoho. Můžeme přestat kouřit, mít dokonalejší břicho, chodit dříve spát, lépe jíst, méně se nervovat, méně odkládat úkoly, více si plánovat atd. atd. V následujícím videu budu mluvit o tom, v čem je změna velmi doporučeníhodná, a že změnit se ve všem není možné (a ani žádoucí). 

Doporučené zdroje:

Leo Babauta. 52 kroků ke změně. Dostupné zde. Kniha jednoduchých návodů na malé změny, které mohou mít poměrně velké důsledky na náš život. 

Alexandra Schwartz (2018). Improving ourselves to death. What the self-help gurus and their critics reveal about our times. Dostupné anglicky zde. Článek z New York Times o tom, jak jsme dnes posedlí “sebezdokonalováním pro sebezdokonalování”.

Více o tématu, že spokojenost je naše volba v tomto mém videu zde.

Označeno v: Můj výběr, Proměna, spokojenost, život, Videos
Tagged with: , ,

Je spokojenost volba? Můžeme se rozhodnout být spokojení?

Můžeme se rozhodnout být spokojení? Nebo jde spíše o dar, který buď máme či nemáme a nedá s tím příliš mnoho dělat? Proč nemá smysl o sobě uvažovat jako o oběti rodičovské výchovy, genů, školství či lidí kolem nás.

Více se dozvíte v následujícím videu. 

Doporučené zdroje:
Ičiró Kišimi a Koga Fumitake (2017). Odvaha nebýt oblíbený. Kniha pomocí sokratovského dialogu představuje hlavní myšlenky Alfreda Adlera a jeho individuální psychologie. Na rozdíl od Freuda a mnoha dalších zejména psychoanalytických směrů, nezdůrazňuje Adler vliv minulosti na současnost (zároveň nepopírá její vliv), ale jak naše současné snahy a cíle (ty mohou být nevědomé) ovlivňují náš život a naši neschopnost se změnit k lepšímu. Díky těmto myšlenkám ovlivnil Adler mnoho psychologických směrů i celou oblast seberozvojové literatury – ta bohužel často z jeho teorií “vyzobala” jen nepropojené myšlenky, které tím pádem nemohou dostatečně fungovat a změnit náš život k lepšímu. 

Označeno v: Můj výběr, Proměna, spokojenost, život, Různé, Videos
Tagged with: , , ,

Změna bolí. Bez ní to ale nejde…

Nejspíše svůj život moc k lepšímu nezměníte. Jsem sice optimista, ale statistika je neúprosná. Pravděpodobně budete dál žít víceméně tak, jak žijete. Trošku dobře. V mnohém méně.

Přesto sobě i Vám přeji, aby se nám změna podařila. Minimálně v oblasti “kazítka” – našeho nejslabšího místa či systému. Když se nám to nepovede, budeme žít pravděpodobně méně spokojeně, nedosáhneme svých možností a nejspíše příjde o něco více nemocí a dalších problémů.

Změna je možná. Ale změnit se jednoduché opravdu není. Leckdy je nutné myslet na své kazítko po celou naši existenci a udělat mnoho malých i větších kroků.

Stojí to ale za to! Více ve videu z TEDx Univerzita Komenského (natočeno 18. 11. 2018).

Děkuji celému skvělému týmu pod koordinací Rado Masaryka za skvěle zorganizovanou akci!

Označeno v: Můj výběr, Proměna, spokojenost, život, Různé, Videos
Tagged with:

Psychologie učení se cizímu jazyku (angličtině)

Jak je možné, že v určitých zemích téměř všechny děti (i dospělí) mluví anglicky? A proč je to v České republice nebo Španělsku takovou vzácností? Jsme hloupější než Holanďani nebo Finové? Jazyky se sice učíme, ale cíl umět jazyk rychle a dobře bývá vzácný. Výmluv bývá mnoho. Ne všechny děti či dospělí mají na jazyky buňky! Učení přece zabraňují velmi časté specifické poruchy učení! Atd. Ano. Ano. Ale překvapivě mnohem méně, než si myslíme. Víme vůbec, jak se jazyk naučit opravdu rychle v řádu měsíců, pokud nemáme možnost žít v dané zemi? Nebo v případě dětí v běžné škole v řádu let? Nebo u dospělých samouků v řádů měsíců? Paradoxně se to ví. A překvapivě není třeba nějakého extra úsilí navíc oproti současnému stavu ani udělat ve školství či vzdělávání nějakou revoluci. Jen se to kupodivu děje výjimečně. (Nahráno v Brně, v budově ILC, 31. srpna 2018)

Označeno v: Akademikům a studentům, Můj výběr, Proměna, spokojenost, život, Videos

No time for winners lecture (without music)

No time for winners lecture (without music clips) – some countries ban using excerpts from music clips… Therefore here is the same lecture without the music clips.

Označeno v: Anglicky, Můj výběr, Proměna, spokojenost, život, Videos

No time for winners lecture

No time for winners lecture (with two short music clip excerpts – Beck & Queen)

Označeno v: Anglicky, Můj výběr, Proměna, spokojenost, život, Videos