Změna bolí. Bez ní to ale nejde…

Nejspíše svůj život moc k lepšímu nezměníte. Jsem sice optimista, ale statistika je neúprosná. Pravděpodobně budete dál žít víceméně tak, jak žijete. Trošku dobře. V mnohém méně.

Přesto sobě i Vám přeji, aby se nám změna podařila. Minimálně v oblasti „kazítka“ – našeho nejslabšího místa či systému. Když se nám to nepovede, budeme žít pravděpodobně méně spokojeně, nedosáhneme svých možností a nejspíše příjde o něco více nemocí a dalších problémů.

Změna je možná. Ale změnit se jednoduché opravdu není. Leckdy je nutné myslet na své kazítko po celou naši existenci a udělat mnoho malých i větších kroků.

Stojí to ale za to! Více ve videu z TEDx Univerzita Komenského (natočeno 18. 11. 2018).

Děkuji celému skvělému týmu pod koordinací Rado Masaryka za skvěle zorganizovanou akci!

Označeno v: Můj výběr, Proměna, spokojenost, život, Různé, Videa
Označeno s:

Psychologie učení se cizímu jazyku (angličtině)

Jak je možné, že v určitých zemích téměř všechny děti (i dospělí) mluví anglicky? A proč je to v České republice nebo Španělsku takovou vzácností? Jsme hloupější než Holanďani nebo Finové? Jazyky se sice učíme, ale cíl umět jazyk rychle a dobře bývá vzácný. Výmluv bývá mnoho. Ne všechny děti či dospělí mají na jazyky buňky! Učení přece zabraňují velmi časté specifické poruchy učení! Atd. Ano. Ano. Ale překvapivě mnohem méně, než si myslíme. Víme vůbec, jak se jazyk naučit opravdu rychle v řádu měsíců, pokud nemáme možnost žít v dané zemi? Nebo v případě dětí v běžné škole v řádu let? Nebo u dospělých samouků v řádů měsíců? Paradoxně se to ví. A překvapivě není třeba nějakého extra úsilí navíc oproti současnému stavu ani udělat ve školství či vzdělávání nějakou revoluci. Jen se to kupodivu děje výjimečně. (Nahráno v Brně, v budově ILC, 31. srpna 2018)

Označeno v: Akademikům a studentům, Můj výběr, Proměna, spokojenost, život, Videa

Proč bych se měnil, když mi je tak blbě

„PROČ BYCH SE MĚNIL, KDYŽ MI JE TAK BLBĚ.“

Stand-up lecture v rámci 1. setkání freelancerů v Praze, pořádané bratry Robertem a Mirou Vlachovými z Na volné noze. Proběhlo v krásných prostorách Sněmovní 7, Praha (Natočeno na mobil 2. 6. 2018)

Označeno v: Můj výběr, Proměna, spokojenost, život, Videa
Označeno s: , , ,

Na stopě vztahových a sňatkových podvodníků

Pořad Na Stopě (ČT1, 29. 5. 2017). Moderátor Roman Svoboda. Komentáře Aleš Neusar (od 7 minuty).

na stope_03

Blogový příspěvek na téma vztahových podvodů a jak se před nimi bránit zde: http://neusar.cz/snatkovi-a-vztahovi-podvodnici-a-podvodnice/

Video zde: http://www.ceskatelevize.cz:8080/ivysilani/1100492707-na-stope/417236100132017

Označeno v: Proměna, spokojenost, život, Videa

Nové začátky – jak na změnu

Sama doma (ČT1 13. 1. 2017). Nové začátky. Jak na změnu (3 části – níže se dá proklikat na části, které chcete vidět).
CT1_Nove_Zacatky

Označeno v: Můj výběr, Videa
Označeno s: ,

Někdy jde o život (TEDx)

TEDx Ostrava. Někdy jde o život

Své propady, neúspěchy ani nedokonalosti bych neměnil. Jsou mojí součástí a pomáhají mi pochopit sebe i druhé. Zároveň jsem si je, podobně jako většina lidí, taky nepřál… Radost samu o sobě (např. bez smysluplnosti) jako koncept a ústřední téma TEDx Ostrava nemám moc rád, ale uznávám, že být alespoň trošku šťastný na tom světě není vůbec špatné. Klíčové mi ale příjde ŽÍT. A život podle Davida Boadelly znamená mít volbu. Jakoukoliv. Kdykoliv. Volbu sice nemusíme uskutečnit, ale je dobré o ní minimálně uvažovat. Pokud jde o (pře)žití, někdy nejde o útěk. Někdy jde fakt o život. A prostředí, ve kterém jsme, může být opravdu toxické, anebo naopak může pomáhat našemu životu vzkvétat.

Označeno v: Můj výběr, Videa
Označeno s: , ,

Bratři v rádiu – Radio 1 – O přírodě, alternativě…

Velká sedma. Radio 1. Bratři Aleš & Zdeněk Neusarovi.

Květy – Město. Nedostatek přírody. Lidské tělo. O léčebné síle přírody. Collegium Musicum – Ľalia polná. Zdeněk Neusar: moderátor. Aleš Neusar: host. 20. září 2016, Radio 1, Praha.

 

Označeno v: Videa

Lži, zatracené lži a vědecké články [keynote performance, QAK, Bratislava, 2016]

„Jednou z nejvýraznějších charakteristik naší kultury je skutečnost, že všude kolem nás se z různých úst line neskutečná spousta sraček. Vědí o tom všichni a každý z nás to má trochu na svědomí.“ Harry G. Frankfurt, 2005

Odborné články byly vždycky z části zavádějící, proto bychom si na ně měli dát pozor. Až příliš často nestoudně generalizují, přehání, zapomínají na kontext nebo jsou úplně smyšlené. Současný tlak na publikování a masifikace vědy tomu moc nepomáhá. Místo hledání odpovědí na vznešené otázky a snahy o upřímnou reflexi reality kolem nás, se tak často zabýváme jen tím, abychom napsali „něco publikovatelného“. Z tohoto důvodu je závěr H. G. F dnes ve srovnání s rokem 2005 ještě pravdivější, než byl v roce 2005. O situaci před padesáti šedesáti lety, kdy nutnost publikovat ve většině institucí téměř neexistovala, nemluvě.

Cílem příspěvku ale není nadávat na systém či neschopnost autorů napsat „nesračku“. Záměrem je prozkoumat složité volby a dilemata, se kterými se autoři chtě nechtě musí popasovat, a které značně ovlivňují i kvalitu samotného článku.

Během performance příspěvku se diváci setkají s M. D., který se bude snažit nepropadnout publikačním nečestnostem. K těm ho bude navádět siréna Ada. M. D. (Aleš) i Ada (Magda Ada Johnová) také z šuplíku vytáhnou ukázky své poetické tvorby: za účelem demonstrovat, jak lehce se dá v kvalitativním výzkumu ubít jakýkoliv význam.

Označeno v: Videa

No time for winners lecture (without music)

No time for winners lecture (without music clips) – some countries ban using excerpts from music clips… Therefore here is the same lecture without the music clips.

Označeno v: Anglicky, Můj výběr, Proměna, spokojenost, život, Videa

No time for winners lecture

No time for winners lecture (with two short music clip excerpts – Beck & Queen)

Označeno v: Anglicky, Můj výběr, Proměna, spokojenost, život, Videa