Proč bych se měnil, když mi je tak blbě

„PROČ BYCH SE MĚNIL, KDYŽ MI JE TAK BLBĚ.“

Stand-up lecture v rámci 1. setkání freelancerů v Praze, pořádané bratry Robertem a Mirou Vlachovými z Na volné noze. Proběhlo v krásných prostorách Sněmovní 7, Praha (Natočeno na mobil 2. 6. 2018)

Označeno v: Můj výběr, Proměna, spokojenost, život, Videa
Označeno s: , , ,

Na stopě vztahových a sňatkových podvodníků

Pořad Na Stopě (ČT1, 29. 5. 2017). Moderátor Roman Svoboda. Komentáře Aleš Neusar (od 7 minuty).

na stope_03

Blogový příspěvek na téma vztahových podvodů a jak se před nimi bránit zde: http://neusar.cz/snatkovi-a-vztahovi-podvodnici-a-podvodnice/

Video zde: http://www.ceskatelevize.cz:8080/ivysilani/1100492707-na-stope/417236100132017

Označeno v: Proměna, spokojenost, život, Videa

Nové začátky – jak na změnu

Sama doma (ČT1 13. 1. 2017). Nové začátky. Jak na změnu (3 části – níže se dá proklikat na části, které chcete vidět).
CT1_Nove_Zacatky

Označeno v: Můj výběr, Videa
Označeno s: ,

Někdy jde o život (TEDx)

TEDx Ostrava. Někdy jde o život

Své propady, neúspěchy ani nedokonalosti bych neměnil. Jsou mojí součástí a pomáhají mi pochopit sebe i druhé. Zároveň jsem si je, podobně jako většina lidí, taky nepřál… Radost samu o sobě (např. bez smysluplnosti) jako koncept a ústřední téma TEDx Ostrava nemám moc rád, ale uznávám, že být alespoň trošku šťastný na tom světě není vůbec špatné. Klíčové mi ale příjde ŽÍT. A život podle Davida Boadelly znamená mít volbu. Jakoukoliv. Kdykoliv. Volbu sice nemusíme uskutečnit, ale je dobré o ní minimálně uvažovat. Pokud jde o (pře)žití, někdy nejde o útěk. Někdy jde fakt o život. A prostředí, ve kterém jsme, může být opravdu toxické, anebo naopak může pomáhat našemu životu vzkvétat.

Označeno v: Můj výběr, Videa
Označeno s: , ,

Bratři v rádiu – Radio 1 – O přírodě, alternativě…

Velká sedma. Radio 1. Bratři Aleš & Zdeněk Neusarovi.

Květy – Město. Nedostatek přírody. Lidské tělo. O léčebné síle přírody. Collegium Musicum – Ľalia polná. Zdeněk Neusar: moderátor. Aleš Neusar: host. 20. září 2016, Radio 1, Praha.

 

Označeno v: Videa

Lži, zatracené lži a vědecké články [keynote performance, QAK, Bratislava, 2016]

„Jednou z nejvýraznějších charakteristik naší kultury je skutečnost, že všude kolem nás se z různých úst line neskutečná spousta sraček. Vědí o tom všichni a každý z nás to má trochu na svědomí.“ Harry G. Frankfurt, 2005

Odborné články byly vždycky z části zavádějící, proto bychom si na ně měli dát pozor. Až příliš často nestoudně generalizují, přehání, zapomínají na kontext nebo jsou úplně smyšlené. Současný tlak na publikování a masifikace vědy tomu moc nepomáhá. Místo hledání odpovědí na vznešené otázky a snahy o upřímnou reflexi reality kolem nás, se tak často zabýváme jen tím, abychom napsali „něco publikovatelného“. Z tohoto důvodu je závěr H. G. F dnes ve srovnání s rokem 2005 ještě pravdivější, než byl v roce 2005. O situaci před padesáti šedesáti lety, kdy nutnost publikovat ve většině institucí téměř neexistovala, nemluvě.

Cílem příspěvku ale není nadávat na systém či neschopnost autorů napsat „nesračku“. Záměrem je prozkoumat složité volby a dilemata, se kterými se autoři chtě nechtě musí popasovat, a které značně ovlivňují i kvalitu samotného článku.

Během performance příspěvku se diváci setkají s M. D., který se bude snažit nepropadnout publikačním nečestnostem. K těm ho bude navádět siréna Ada. M. D. (Aleš) i Ada (Magda Ada Johnová) také z šuplíku vytáhnou ukázky své poetické tvorby: za účelem demonstrovat, jak lehce se dá v kvalitativním výzkumu ubít jakýkoliv význam.

Označeno v: Videa

No time for winners lecture (without music)

No time for winners lecture (without music clips) – some countries ban using excerpts from music clips… Therefore here is the same lecture without the music clips.

Označeno v: Anglicky, Můj výběr, Proměna, spokojenost, život, Videa

No time for winners lecture

No time for winners lecture (with two short music clip excerpts – Beck & Queen)

Označeno v: Anglicky, Můj výběr, Proměna, spokojenost, život, Videa

Jak na odborný článek (kvalita zejména!)

Jak na odborný článek aneb Pišme, prosím, články, které mají skutečný obsah (a neunudí nás k smrti)

Stručný a praktický průvodce „jak psát odborný článek“. Dozvíte se, co má být cílem článku a jakými chybami typicky trpí texty (nejen) českých autorů. Stažení posteru ve vysokém rozlišení zde: 1) http://goo.gl/wDBuq5 (JPG) nebo 2) http://goo.gl/7ylvql (PDF). Možné šířit (při uvedení autora).

(Když kliknete na ikonku YouTube, tak můžete i přeskakovat po kapitolách)
0:13 — Název
2:14 — Abstrakt
4:20 — Klíčová slova
11:29 — Úvod (první věty)
14:01 — Citace
18:24 — Corazón (sdělení; srdce)
20:13 — Typy článků
22:09 — Struktura empirické studie (dle APA)
23:18 — Argumentace, styl
27:58 — Rozhodování. O jaký dopad stojíme?
30:17 — Anglicky nebo česky?
32:09 — Volba časopisu
33:15 — Jak článek vylepšit

Označeno v: Akademikům a studentům, Můj výběr, Videa
Označeno s: , , , , , , , , , , , ,

Čteme, vychováváme děti a blbneme z toho – část 1

Rozhovor Marka Kolaříka s Alešem Neusarem (nezkrácená verze rozhovoru připraveného pro konferenci Asociace manželských a rodinných poradců ČR; Medlov, 5/2014) Představení. Vysvětlení názvu. Proč jsou knihy sice inspirativní, ale zároveň nebezpečné. Cíl – pomoci zmateným a nejistým rodičům, kteří „moc čtou“. Proč čteme knihy o výchově – např. neopakování chyb rodičů, přitažlivost „alternativ“, přitažlivost jednoduchých řešení. Potřeba hranic a „přehánění“ s respektem. Homeschooling. Unschooling. Rodičovská zodpovědnost. Děti by měly mít limitovanou zodpovědnost. Každé dítě je originál a rodič se musí mnohé učit znovu.

Označeno v: Můj výběr, Videa, Výchova dětí
Označeno s: , , , ,