Nedávno jsem měl potřebu vyzkoušet si nějaké aplikace do mobilu, které by mohly zlepšovat mou duševní pohodu, a mohl bych je také případně doporučit jako podpůrné pro své klienty. Mezi nimi jsem týden testoval i českou aplikaci VOS.health, místní start-up zázrak Jiřího Diblíka a kol.
Jelikož se zabývám tématem změny k lepšímu, tak mít nějakou aplikaci, která by proces změny k lepšímu nějak podpořila, znělo jako super nápad (myslím např. na lidi s depresí, úzkostí, se vztahovými problémy apod.).
Podobné aplikace mohou určitě na někoho fungovat. Mým cílem není zde říci, že to nefunguje. To nemohu za týden, a ještě sporadického používání, říci. Mohu jen říci, že to „nefungovalo“ či přesněji řečeno „nezaujalo“ mne. Cokoliv jsem zkusil z meditací a dalších cvičení se mi moc nelíbilo, ale to opravdu může být mnou, neboť podobných technik znám desítky a za roky jsem si pro sebe vybral co opravdu funguje na mne. Na jiné lidi zase fungují jiné věci a často musím „ladit“ techniky i strategie na míru daného člověka. Čili kvalitu obsahu hodnotit nebudu.
Pár věcí mne u aplikace s potencionálem zlepšovat duševní zdraví zarazilo:
1) Aplikace mne po celou dobu skoro až peskovala. Chápu, že je třeba si vytvořit nějaký návyk např. vést si deník, zapisovat pocity, meditovat či všímat si (moderně „mindfulness“). Nicméně to neustálé připomínání se nebylo vůbec příjemné, rušilo mne od „žití“ a to jsem zrovna neprožíval úzkost nebo depresi a měl se celkem fajn. Dovedu si představit, kdyby tuhle aplikaci vyzkoušel jeden z mých současných klientů s depresí, tak mu to jeho depresi výrazně zvýší. Proč? Jednoduše tím, že úkoly nebude plnit (což je součást symptomu deprese, že je něco takového těžké až nemožné) a bude mít pak pocity viny, že tak nečiní či jiné nepříjemné pocity a myšlenky.
2) Aplikace mne taky trošku otravovala, jak se neustále snažila být zábavná a dávat pozitivní zpětnou vazbu a plnit mne tak dopaminem. To bylo dost otravné. Všechny ty efekty, grafika apod. To je ostatně jedna z manter pana Diblíka (který prý aplikace vymýšlí od 12 let) a vůbec i části generace tzv. sněhových vloček. Hlavně zábava. Jako ano. Proč ne. Nicméně terapie a cesta k lepšímu často vůbec není zábavná. Je to obvykle složitá, náročná, někdy i velmi nepříjemná cesta, kterou se samozřejmě i my psychologové a psychoterapeuti snažíme nějak ulehčit, ale extra zábava to není.
Teď si asi budu protiřečit, ale právě s výše zmíněným klientem s depresí se poměrně často zasmějeme (pokud vynechám prvních několik měsíc). Za to ale nemůže deprese, ale jeho skvělý smysl pro humor, který se nám i přes pořád slušnou depresi podařilo znovu objevit.
V otázce grafiky a zábavnosti jde asi o aplikaci pro mladší lidi. Letos mi bude 45, čili se považuji stále za relativně mladého, ale je fakt, že za mého mládí nebyl internet, mobily a ani pevnou linku jsme doma asi do mých 14 neměli – takže asi už mírně starý budu. Rozhodně na tuto aplikaci (neměli by vývojáři myslet i na nás? Na lidi 40+).
3) Když jsem si placený přístup v rámci konce týdne na vyzkoušení rozhodl zrušit, tak přišlo asi největší překvapení. Aplikace mi poslala mail, jak jsou všichni smutní, a jak velkou slevu mi teď dávají (tohle by určitě člověku s depresí nepomohlo; viz obrázek níže), a pak mi také přišel mail, ve kterém mi píšou, že jsem si „neudělal chvíli pro sebe“, a že „toho mám asi hodně“ (také viz obrázek). Ano, přesně tak (to není). Udělal jsem si čas pro sebe. Například tím, že jsem přestal používat aplikaci VOS i další jí podobné klony.
Poznámka 1 / Domnívám se, že jsem relativně fanda nových technologií, AI apod. Čili není to článek člověka, který tyhle věci z podstaty nepoužívá. Naopak. Nicméně mám rád, když věci fungují, nenutí mi něco, nemanipulují se mnou, neobviňují mne atd.
Poznámka 2 / Jde samozřejmě i o peníze. I mně dávají lidé peníze za terapii a je to v pořádku. Nicméně rozhodně jim nevolám zpět, proč znovu nedorazili nebo jim neříkám, že na sebe nemyslí, když ke mně nechodí nebo, že jsem z toho smutný.
Poznámka 3 / Zde oficiální popis aplikace z Google Play z dnešního dne (tj. 1. 5. 2023), který se minimálně u mne nevyplnil:
Seznam se s VOS, tvým společníkem pro duševní rovnováhu, který ti pomůže snížit stres i úzkosti pomocí nástrojů pro péči o sebe, jako je sledování nálady, AI deník, dechová cvičení nebo meditace. Přidej se k více než 3 milionům uživatelů VOS po celém světě a odemkni svou duševní pohodu. 🌱
🌱 VOS tě bude provázet na tvé cestě sebepéče – lépe s ním poznáš své emoce, zlepšíš spánek a najdeš vnitřní klid. VOS bude takový tvůj kapesní psycholog, který ti nabídne uživatelsky přívětivý a bezpečný.