Včera jsem po dlouhé době viděl televizní zprávy (ČT1). Seděl jsem na gauči mezi otcem a jeho ženou. Čtyřicet pět minut se na mě valily korupční aféry, vraždy či výpalné. Účinek negativních zpráv byl navíc vystupňován komentáři zprava i zleva o tom, jak je vše špatné, čím více se krade, tím nižší jsou tresty, a všichni politici jsou…
Jak přibývaly další a další události (byly zmíněny i dvě dobré zprávy – letos se sportovcům dařilo a sociální pracovnice dělají důležitou práci), nemohl jsem se zbavit pocitu, že kdybych se díval na televizní zprávy každý den, nutně by se ze mě stal pasivní, věčně nespokojený morous či stoupenec nějaké extremistické skupiny. Je snad toto cílem televizních zpráv? Doufám, že ne.
Dalo by se s tím něco dělat? Určitě se nedá nic změnit na tom, že novináři musí referovat o špatnostech světa, aby naplnili funkci „hlídacího psa“ a lidé obecně intenzivněji reagují na negativní zprávy. Ostatně reagovat více na to negativní, čili potencionálně ohrožující, je výhodné i evolučně.
Domnívám se však, že minimálně dvě změny by tvůrci televizních zpráv mohli učinit poměrně lehce: a) mohou aktivně více vyhledávat tzv. bílé vrány a zvýšit poměr dobrých zpráv, např. o firmách, které se chovají dobře ke svým zaměstnancům; neziskových organizacích, které mění k lepšímu životy mnohých lidí; učitelích, kteří jsou respektováni svými žáky; dopravních policistech, kteří „pomáhají a chrání“, apod. b) mohou negativní zprávy doplnit o informaci, která pomůže divákům vidět v událostech i něco dobrého. U korupční aféry může být například uvedena statistika, kolik podobným afér již bylo přivedeno ke zdárnému konci a ocenění lidí, kteří jsou za to zodpovědní (přičemž by samozřejmě nemělo jít o demagogii, kdy budou média opomíjet neúspěchy policie).
Co bych si od těchto dvou změn sliboval? Ukázkové „bílé vrány“ mohou sloužit jako vzory pro ostatní a jak se ví, nejen děti se nejvíce naučí „nápodobou“. Pozitivní dovětek u alespoň některých negativních zpráv by zase mohl zmírnit destruktivní vliv těchto informací na občanskou angažovanost a dobrou náladu.