Rubriky
English Můj výběr Různé Videa

Seznamování v digitální době: výhody, rizika a jak budovat zdravý vztah

Poznámka: Tento článek vychází z rozhovoru v pořadu Dobré ráno České televize. Odkaz na archiv ČT níže.

V posledních letech se významná část seznamování přesunula do online prostředí. Jako psycholog, terapeut a VŠ pedagog jsem měl možnost hovořit o tomto fenoménu v pořadu Dobré ráno České televize. Dále v textu najdete hlavní myšlenky, které v pořadu zazněly a také pár doporučení, která mohou pomoci při hledání partnera v digitálním světě. Více detailů potom najdete v online archivu ČT – viz odkazy na tři části tohoto pořadu níže… A pardon, jsem tam hodně unavený. Dobré ráno bývá „dobré“ pro diváky, ne pro účinkující, kteří musí vstávat kolem jedné, druhé či třetí ráno (pokud nejsou místní), aby stihli dorazit na přímý přenos do některého ze studií ČT (tady je vysílání z Brna; a hned po přímém přenosu nasedám do auta a jedu učit do Ostravy – vše samozřejmě zdarma, i naftu si platím sám – což je dosti absurdní složka vystupování v TV, kde buď nepřijde žádný honorář nebo ten, který tak akorát pokryje jízdenku vlaku, ale už ne auta, i když to vlakem nelze stihnout).

Jak se seznamujeme online?

Online seznamování se podle statistik stalo nejčastějším způsobem, jak najít potenciálního partnera, zejména pro generaci mezi cca 20 a 50 lety. (Neznamená to, že se tak nejvíce lidí seznamuje, ale je to v určité generaci nejčastější způsob seznámení. Další jsou samozřejmě seznámení na pracovišti, v baru, náhodné setkání apod.) Online seznamování nabízí řadu výhod – můžeme si například předem nastavit preference ohledně vzdělání, zájmů či životního stylu a setkat se s lidmi, které bychom v běžném životě možná nepotkali.

Online seznamování má bohužel i své limity a ne malé. I když někteří lidé na seznamkách nelžou více než v reálném životě, určitá míra přikrašlování je běžná a výzkum poukazuje na to, že míra přikrašlování či úplného lhaní je v online světě větší (záleží z části také na platformě, přes kterou se seznamujeme. Např. u placených seznamek bývá procento lhaní o něco nižší, ale samozřejmě ani to nemusí být vždy). Navíc „chemii“ mezi dvěma lidmi nelze plně poznat přes obrazovku – ta se projeví až při osobním setkání, až se opravdu uvidíme a „očucháme“ se (čichový mozek nelze moc jednoduše oblafnout – krom např. alkoholu – a naznačuje silně např. naši sexuální kompatibilitu).

Rizika online seznamování a jak se jim bránit

Při seznamování na internetu musíme být obezřetní. Častým problémem jsou falešné profily nebo lidé, kteří se vydávají za někoho jiného. Několik tipů, jak se chránit:

  • Požádejte o video hovor co nejdříve
  • Snažte se získat reference od reálných lidí (někdy nás schválně kontaktují falešné profily lidí, co bydlí daleko od vás – má smysl rozvíjet vztah s někým, kdo je z Aše, když vy bydlíte v Uherském Hradišti nebo Ostravě?)
  • Buďte opatrní, pokud člověk stále odmítá osobní setkání (je dobré se setkat face-to-face, co nejdříve)
  • Pamatujte, že někteří lidé dokážou svou pravou tvář skrývat i měsíce! (A bohužel jsou známé i případy, že někdy i dlouhé roky. V praxi jsem zažil lidi, co se s někým dobře znali rok, dva, deset i 20 let a teprve až začal být vztah vážný a přišlo do něj dítě či jiný závazek typu svatba, tak se projevila naplno patologie a začalo domácí násilí či jiné závažné problémy – jako kamarádi či známí byli daní lidé naprosto v pohodě!)

Jak rozvíjet vztah započatý online?

Klíčové pravidlo zní: přejděte k osobnímu setkání co nejdříve. Ideálně přibližně při druhém nebo třetím kontaktu (nebo co nejdříve poté, co zjistíme, že je nám daný člověk sympatický) by už mělo dojít k setkání v reálném světě. Proč? Čím déle zůstáváme pouze v online prostředí, tím větší je riziko, že si vytvoříme nerealistickou představu o druhém člověku a zamilujeme se (to se např. často stává u falešných profilů Breda Pitta, Keanu Reevse, amerického vojáka na frontě, neurochirurga z Ameriky apod.) a pak tomuto člověku posíláme peníze atd., ať nás může navštívit. Je smutné vidět, kolik lidí na tohle naletí. A jsou to často i jinak rozumní lidé – prostě láska je slepá a když nám něco opravdu chybí (např. dobré slovo či obejmutí), tak to „ty svině, ti šmejdi“ na druhé straně poznají (jak jednoduché je například zjistit z veřejného profilu na FB, IG apod., že daná paní v letech je vdova nebo nezadaná). Nebuďte, prosím, až tak moc slepí. Zachovat si kousek „racionality“ se opravdu vyplácí (a zároveň samozřejmě i kousek lehkosti iracionální).

Pro první schůzku volte veřejný prostor, například kavárnu. Dává to oběma stranám pocit bezpečí a možnost setkání kdykoliv ukončit. Pozor na příliš dlouhé online zamilování – může být obtížné později přijmout realitu, která se může od naší představy výrazně lišit a přesto nemusí být jednoduché vztah opustit (protože už druhého milujeme nebo jsme si vybudovali závislost na tom, že nám někdo píše).

Udržování vztahu v dlouhodobém horizontu

Pokud se online seznámení promění ve skutečný vztah, čekají nás stejné výzvy jako v jakémkoliv jiném partnerství. Pár tipů pro dlouhodobý vztah:

  • Naučte se komunikovat i o náročných tématech
  • Při konfliktu počkejte, až prvotní naštvání opadne, teprve pak řešte problém
  • Vztah vyžaduje respekt, lásku, naslouchání – pak se obvykle zrodí i ochota vyjednávat obtížnějších tématech
  • Přijměte, že partner nebude dokonalý (krom „Breda Pitta“ apod. není dokonalý nikdo) ale zaměřte se na podstatné věci, zdali vám ve vztahu nechybí něco opravdu podstatného
  • Využijte partnerství jako příležitost k osobnímu růstu – žít sám/sama je v něčem opravdu jednodušší. Ale zároveň být ve vztahu je velmi cenné – užijeme si spolu radosti a také můžeme dostat zpětnou vazbu na naše méně lichotivé vlastnosti, které tak můžeme trošku kultivovat.

Závěrem

Online seznamování může být skvělým nástrojem pro nalezení partnera, pokud k němu přistupujeme s rozumnou mírou opatrnosti a realističnosti. Klíčové je co nejdříve přejít do reálného světa a dát vztahu šanci rozvíjet se přirozeně, face-to-face. A pamatujte – i když začátek vztahu může být online, jeho udržování a rozvíjení vyžaduje především osobní kontakt, upřímnou komunikaci a vzájemný respekt.

Poznámka: Tento článek vychází z rozhovoru v pořadu Dobré ráno České televize ze dne 20. 3. 2023. Moderní způsoby seznamování – link na celý pořad Dobré ráno. Nebo klikněte na obrázky níže (link vás zavede přímo na část se mnou).

ČT rozhovor: část 1 (online seznamování)
Link: https://www.ceskatelevize.cz/porady/10435049455-dobre-rano/323291310020026/cast/969008/

ČT rozhovor: část 2 (rozvíjení vztahu)
Link:
https://www.ceskatelevize.cz/porady/10435049455-dobre-rano/323291310020026/cast/969015/

ČT rozhovor: část 3 (udržování vztahu)
Link:
https://www.ceskatelevize.cz/porady/10435049455-dobre-rano/323291310020026/cast/969025/