Některé knihy k proměně obzvláště inspirují a nabízejí i cestu „jak na to“. Zde je několik mých oblíbených knih:
PROMĚNA.
Chip a Dan Heath. Jan Melvil Publishing.
Chip a Dan Heathovi tvrdí, že hlavní překážkou uskutečnění změn je konflikt mezi racionálním a emocionálním myšlením, tichý boj šestitunového slona (emoce a instinkty) s jezdcem (rozumem). Je totiž obtížné pohnout slonem, vnutit mu správný směr a udržet ho na cestě. Jezdec sice může slona chvíli ovládat – toto děláme vždycky, když uplatňujeme silnou vůli – ale po nějaké době se jezdec prostě vyčerpá. Pro některé čtenáře úlevné zjištění – není to lenost, je to vyčerpání. Schopnost sebeovládání má vědecky ověřeně své limity!
Bratři Heathové avšak ukazují, jak se mnoha lidem okolo nás – zaměstnancům i manažerům, rodičům i zdravotním sestrám – podařilo obě složky našeho myšlení sjednotit a díky tomu dosáhnout výrazných výsledků.
Ve svém poutavém vyprávění, postaveném na konkrétních příbězích, představují a analyzují výsledky několika desetiletí psychologických a sociologických výzkumů a na jejich základě navrhují nové postupy provedení transformativních změn.
Kniha ukazuje, že všechny úspěšné změny vykazují stejnou strukturu, stejné schéma, pomocí něhož i vy můžete provést změny, které jsou pro vás důležité – ať se snažíte změnit celý svět, nebo jen svůj vlastní obvod v pase.
A tak
NASMĚRUJTE JEZDCE
–––> MOTIVUJTE SLONA
–––––––> ZFORMUJTE CESTU
k tomu, oč vám opravdu jde.
[text ze stránek www.melvil.cz/]
BŮH CHODÍ PO SVĚTĚ VŽDYCKY INKOGNITO.
Gounelle Laurent. Rybka Publishers.
Nová kniha autora mezinárodního bestselleru Muž, který chtěl být šťastný je poutavým a inspirativním příběhem, který otevírá cestu k nejhlubším úvahám o nás samotných: Jak překonat své zábrany, strach a naučené chování a vybočit z nalinkované cesty svého života, když nám nepřináší uspokojení? Jak se vymanit ze stereotypů, které omezují náš život? Jak poznat sebe sama?
Představte si, že jste úplně na dně, chcete skoncovat se životem, a v posledním okamžiku se objeví neznámý muž, který vám zachrání život. Vy se mu na oplátku zavážete, že uděláte všechno, co vám řekne, a splníte veškeré příkazy a úkoly, které vám uloží. Nemáte na výběr, na dohodu přistoupíte a ocitnete se v neuvěřitelné situaci, nad kterou nemáte žádnou kontrolu. Ze dne na den přestanete být pánem svého života. Váš život je ale najednou mnohem zajímavější než dřív. Začínáte si klást otázky, které jste si dosud nekladli. Prostřednictvím zkoušek, které podstupujete, začínáte objevovat sebe sama…
Postupně se vás však zmocní pochyby. Co má ten muž, který se vám připletl do života, vlastně v úmyslu? Kým doopravdy je? A kdo jsou ty záhadné postavy z jeho okolí? Na povrch vyplouvá čím dál víc podezřelých okolností a váš neklid se stupňuje….
[Text z http://www.rybkapub.cz]
LÉKAŘSKÁ PÉČE O DUŠI.
Viktor E. Frankl. Cesta.
Kniha o tom, jak si uchovat „lidství“ i v těch nejhorších podmínkách (např. koncentračním táboře) a postavit se strastem čelem. V životě mají dle autory smysl tři typy hodnot: a) hodnoty tvůrčí, b) hodnoty zážitkové a c) hodnoty postojové (jak o věcech smýšlíme – tuto hodnotu nám nemůže vzít nikdo).