Proč to s těmi mobily a dalšími online připojenými vymoženostmi často tak neumíme? Co to dělá s naší komunikací a vztahy? A co s tím?
Smartphone, tablet, notebook či další „hračky“ s online připojením jsou užitečnými nástroji a málokdo by se jich chtěl vzdát (včetně autora příspěvku, který si uvědomil, že mobil je pro něj jedna z nejužitečnějších věcí vůbec). Podobně jako lidé má ale každá vymoženost nutně i svou odvrácenou stranu – stín.
A nejde pouze o do očí křičící problémy jako např. závislost na sociálních sítích nebo online hraní. Existují i trable subtilnější povahy, a mnozí lidé si jich proto nevšímají, nebo jim nevěnují dostatečnou pozornost. Jde například o to, jak používání smartphonů mění naše vztahy nebo co vše se změnilo s příchodem notebooků, když si můžeme práci nosit až do postele (navíc v době, kdy se home office stává takřka standardem).
Někteří lidé mají tendenci vidět pouze ty světlé stránky, jiní naopak ty stinné. Obě skupiny pak o něco přicházejí, neboť každá vymoženost má z podstaty věci obě stránky a je z velké části na nás, které budou převažovat. Například smartphone může být skvělým prostředkem pro udržení kontaktu s druhými lidmi, ale stejně tak se může stát vězením, pokud ho neumíme odložit a máme pocit, že musíme na druhé lidi konstantně reagovat. Online připojené vymoženosti proto nejsou problémem samy o sobě.
Klíčovým je i) způsob, jakým je využíváme, ii) naše technologická gramotnost (např. umíme vypnout automatické upozorňování), iii) schopnost se sebeovládat a dát ze své podstaty „bezhraničním“ a zároveň často užitečným a zábavu přinášejícím vymoženostem určité mantinely a iv) nakonec také naše tendence podléhat závislosti na online vymoženostech, která často souvisí ne tolik s online vymožeností samotnou jako s našim životem či životem společnosti, ve které se nacházíme (podobně jako u jiných závislostí). Více ve videu.
Obsah:
0:00 Úvod
2:58 Co nám mobily dávají a berou (světlo a stín)?
10:08 Mobily nám ulehčují vztahy (nejen ty na dálku), ale…
13:00 Děti a sociální sítě, WhatsApp atd. a možné problémy, věk
15:53 Mobily a možné snížení kvality intimního života
18:36 Rizika smartphonu u dětí do cca 13 let
21:51 Závislost v pozadí našich problémů s mobilem a internetem – problém bolesti, traumatu, nenaplněných potřeb
23:00 Umění nereagovat, neodpovídat či později odpovídat na emaily, zprávy…
24:06 Diskuse
29:28 Prevence – úkol školy (rodiče ne vždy plní tento úkol); nízký práh pro svěření se, nehodnocení dětí
https://www.researchgate.net/profile/… – publikace ke stažení zde.
Natočeno dne: 18.6.2021 Olomouc, PdF UPOL