Rubriky
Poetické texty, miniatury Proměna, spokojenost, život

Věk svobody

Náplavka. Sedím na schodech u vody a pozoruju lidi kolem sebe. Slunce pomalu zapadá. Není už moc teplo. Holka má velké sluneční brýle, dlouhé legíny končící nad pupkem, krátké tričko. Kouří a tváří se hodně „kůl“. Kluci mají tenisky a v nich co nejkratší ponožky a rifle s obrovskýma dírami přesně tam, kde by člověk chtěl mít více tepla. Pořád musí plivat do vody. Mladí muži mají navoněné hipsterské bradky, věčně dokonalé účesy, bundy co nezakrývají ledviny a nepohodlné tenisky s příliš dlouhýma tkaničkama.

Všichni chtějí být jiní. Všichni vypadají stejně. Usmívám se.

Byly doby, kdy jsem nosil úzké elastické „metalistické“ rifle (ano, fuj, fakt mi neseděly). Určitý čas sem měl potřebu si barvit hlavu na různé odstíny a překvapovat tak své klienty v manželské poradně. Chvíli jsem nosil náušnici z červeného zlata v levém uchu (tak dlouho mě bolelo ucho, že sem to vzdal). Měl jsem různá období. A mnohá asi ještě přijdou.

Dle statistiky dožití mužů v ČR mám za sebou větší polovinu svého života a uvědomuju si, jak se cítím čím dál svobodněji. Pořád chci vypadat alespoň trošku dobře, ale nebrání mi to dát si do sandálů ponožky, když mi je zima (i ty dlouhé). Když se ochlazuje, klidně se obleču. Nepotřebuju nosit koženou bundu s nápisem Disrespect. Nemusím kolem sebe všechno odhazovat na zem nebo někam pořád plivat. Nemusím navštívit každou super akci. Když se mi udělá díra na kolenou, tak si ji zašiju. Fousy nosím krátké a zastřihávání mne nic nestojí. Vlasy mi stříhá paní za 105 Kč a ne navoněný metrosexuál za litr.

Nejsem proti novotám. Taky si rád někdy koupím nebo dělám něco „in“. Ale těší mne ta svoboda. Čím jsem starší, tím méně toho musím. Netrápí mne aktuální trendy. Jestli ponožky jo nebo ne. Jestli musí být kulich na hlavě i v létě. Je mi to (skoro) jedno. Rozhoduju se čím dál více podle sebe. Vím, co potřebuju. A nějaký ten pohled, že jsem někdy out, vydržím. Za tu svobodu to stojí.

(A k tomu všemu zřídka dělám selfie fotky, takže nemám žádnou fotku sebe na Náplavce : ) Tak jsem dodal nějakou fotku Náplavky z internetu a sebe na tenisových kurtech)