Rubriky
Můj výběr Proměna, spokojenost, život Různé

Předpokládejme, že se opravdu chcete změnit. Zkuste to o kousek chytřeji.

Určitě jste slyšeli mnoho příběhů o tom, jak někdo ze dne na den přestal kouřit, zlepšil radikálně životosprávu nebo odešel z toxického vztahu či práce. Jinými slovy, jak se daný člověk zbavil „kazítka“, které mu ničilo život a nejspíše ho i zkracovalo.

Stal se zázrak. Tečka.

Jak už napovídá slovo „zázrak“, jde o něco vzácného. Jinak by to přece nebyl zázrak. (Ostatně při studiu zázraků obvykle zjistíme, že nejen štěstí, ale i Pánbůh pomáhá zejména připraveným a aktivním.)

Zásadnější změny v našich životech jsou málokdy rychlé a bezbolestné. Zřídka bez selhání a ztrát. Často se nepodaří vůbec.

Můžeme zázraku úspěšné a ne příliš decimující změny alespoň trošku pomoci?

Typické chyby při usilování o změnu

Nejčastějším problémem bývá, že se na změnu dostatečně nepřipravíme. Rovnou přejdeme do „akce“ a divíme se, že při prvním větším stresu se zase vracíme do starých kolejí. Pomalejší změny v malých krocích a lépe naplánované změny bývají úspěšnější.

Promyslete si, co budete dělat jiného místo chování, které chcete změnit (často jde o shluk problematického chování, prožívání apod.). Jaké lidi budete kontaktovat, když vám bude úzko. Kde vezmete peníze, když odejdete z práce. Co jiného vás uklidní, než sklenička alkoholu. Sledujte typické situace, kdy se projevuje váš problém. Co mu předchází? Co po něm následuje. Zkuste si připravit náhradní scénář na každou z těchto situací a sepište si ho v bodech.

Jiná skupina lidí mívá naopak problém, že zůstává příliš dlouho (až navždy) ve stádiu uvažování o změně. Tolik si čteme, diskutujeme, že se nikdy nebo až příliš pozdě nedostaneme do fáze se změnou opravdu začít.

Důvodem pro přílišné zvažování bývá často strach ze změny (vždy něco ztrácíme). Viděl jsem mnoho lidí, kteří se drželi starého, toxického, protože se tolik báli nového, neznámého (a potencionálně tedy ještě více toxického). Známý žalář = dobrý žalář.

Další lidé zase hledají ideální strategii. Zjišťují, zjišťují a pořád nenachází ideální, bezbolestnou či levnou cestu. Setkávám se s lidmi, co se učili roky anglicky a pořád se jazyk nenaučili ani na bazální úrovni, protože neustále přeskakují z metody na metodu a u ničeho nevydrží.

Samozřejmě jsou metody lepší a horší, nicméně, kdo vydrží a učí se alespoň trošku systematicky, nemůže do cíle nedojít. Výdrž a alespoň trošku dobrá strategie přijde vždy do cíle. Možná nebudeme experti – proto potřebujeme opravdu dřít, učit se efektivně a mít kus talentu. Nicméně expertem většina z nás být nemusí.

A samozřejmě ne-změna přináší i mnoho zisků, které si ne vždy jsme ochotni přiznat. Když neumím anglicky, nebudu povýšen a budu mít své jisté. Když se nenaučím vařit, nebude to po mně nikdo vyžadovat. Když jsem nemocný, depresivní atd. budu mít úlevy od druhých.

I když se změna podaří, velmi častým problémem je její udržení. Jak lze slyšet např. od kuřáků: „Přestat kouřit je jednoduché. Přestala jsem už osmkrát.“

Udržet změnu obvykle znamená, že se musíme stát jiným člověkem. Nelze jen od něčeho upustit. Musí přijít něco nového, lepšího (např. hodnotnější život), co původní toxické či méně vhodné nahradí a to pak bude postupně ztrácet na záři.

Pokud nové nepřijde, budeme na tom podobně jako uživatel heroinu, který sice přestal, ale po heroinu neustále touží. (Nelze se pak divit, že při životních obtížích zase sáhne po heroinu či jiné nezdravé záplatě.)

Mnohé problémy a změny nemají přirozený konec a nový status musíme proto po celý život udržovat. Musíme se trošku hlídat, vytvořit si návyky (cokoliv je automatické, nemusíme se tolik sebeovládat), které nám pomáhají, upravit prostředí, aby nás příliš nezlákávalo, připomínat si své vítězství (nápis na lednici „jsi dobrý, že…“). opustit některé přátele či prostředí nesedící do našeho nového života.

Doživotní udržování bere určitou energii. Ale nový život stojí za to. Život bez deprese. Život ve zdravém vztahu. Život bez závislosti.

Držím palce. A nezapomeňte! Na cestě změny potřebujete i druhé lidi. Ne nutně psychologa, ale někoho, kdo vám dodá na vaší cestě podporu. Kdo vás podrží, když budete selhávat, kdo vám pomůže vrátit se zase na dobrou cestu.

Změna je proces. Proces dlouhý. Plný klopýtnutí a bolavého učení. Ale taky proces, který vám může pomoci získat váš život.

Vše dobré přeje Aleš.