Rubriky
Můj výběr Proměna, spokojenost, život

Život 000: Perspektiva

Dobrý den. Na #TEDxOstrava jsem slíbil, že budu pravidelně (zhruba co týden) publikovat malé příspěvky o tom, co můžeme dělat pro lepší a snad i trošku spokojenější život. Další příspěvky budu publikovat společně s HR kavárnou a budou se objevovat na mém blogu, HR kavárně (www.hrkavarna.cz) a FB. Tady je první kousek…

Perspektiva

Když máme nějaký problém nebo když se nám daří, můžeme pro zhodnocení, o co opravdu „jde“, použít různé optiky. Je možné se přiblížit až zcela ponořit. Nebo naopak můžeme poodstoupit, vylézt na kopec, vysokou horu či vyletět na nízkou oběžnou dráhu (od cca 160 km nad povrchem země do 2000 km).

Nedá se říci, která perspektiva je lepší. Když potřebujeme pomoci kamarádovi, obvykle se spíše přiblížíme, ať nahlédneme jeho či její utrpení. Jindy ale může být vhodnější vzdálenější perspektiva, kdy kamarádovi pomůžeme tím, že jeho problém zrelativizujeme z vysokohorské či orbitální perspektivy (Díky, Dane!). Znáte to. Někdy lidé potřebují „vyslechnout“ a jindy spíše „nakopnout“, popřípadě obojí za sebou v různém pořadí.

Přijde mi užitečné naučit se hrát s perspektivami a udržet všechny perspektivy u jedné situace zároveň. To může přinést cenný odstup a zároveň vše nerelativizovat. Cokoliv na světě je pak z určitého pohledu důležité a z jiného naprosto nepodstatné a o tom je podle mě život.

Poznámka: někdy lidé nejsou schopni určité perspektivy vnímat a je to tak v pořádku. Mnohé události potřebují svůj čas. Nespěchejme proto. Zažijme si také perspektivy, které nejsou moc příjemné. I ty mají obvykle svůj význam. Třebas právě pro rozvoj soucitu a empatie k těm, kterým se dlouhodobě tolik nedaří.[:]